Knjževni kritičari, povjesničari, strastveni čitatelji i čak povremeni čitatelji imat će različita mišljenja o tome koji je roman doista “najveći ikad napisan”. Je li to roman s predivnim, očaravajućim figurativnim jezikom? Ili onaj s grubim realizmom? Roman koji je imao ogroman društveni utjecaj? Ili onaj koji je suptilnije utjecao na svijet?
Ovo je popis 12 romana koji su, iz različitih razloga, smatrani nekima od najvećih književnih djela ikad napisanih.
Anna Karenjina
Svaki ljubitelj priča koje uključuju sočne teme poput preljuba, kockanja, bračnih spletki i ruskog feudalizma, odmah bi postavio Annu Karenjinu na vrh svog popisa “najvećih romana”. I upravo tako su ovaj roman ocijenili mnogi ugledni časopisi, uključujući Time, otkako je prvi put objavljen u cijelosti 1878.
Napisao ga je ruski pisac Lav Tolstoj, a ovaj monumentalni roman podijeljen u osam dijelova prati dvije glavne priče: tragičnu priču o Anni Karenjini, nesretnoj kućanici koja napušta muža zbog mlađeg ljubavnika, i Konstantina Levina, zemljoposjednika koji se bori s pitanjima vjere i filozofije.
Tolstoj kombinira duboke rasprave o ljubavi, boli i obitelji u ruskom društvu s bogatom galerijom realističnih likova. Roman je posebno revolucionaran zbog načina na koji tretira žene, slikovito prikazujući predrasude i društvene teškoće s kojima su se suočavale u to doba.
Ubiti pticu rugalicu (To Kill a Mockingbird)
Harper Lee, jedna od najutjecajnijih autorica svih vremena, poznata je po tome što je objavila samo jedan roman – barem do 2015., kada je objavljen kontroverzni nastavak neposredno prije njezine smrti.
Roman Ubiti pticu rugalicu (To Kill a Mockingbird) objavljen je 1960. i odmah postao klasik književnosti. Kroz oči pametne djevojčice Scout Finch, roman istražuje rasizam na američkom Jugu.
Likovi iz ovog romana, a posebno Atticus Finch, pravedni odvjetnik i otac, postali su moralni uzori i promijenili su društvene perspektive u SAD-u u vrijeme velikih rasnih napetosti. Roman je 1961. osvojio Pulitzerovu nagradu, a godinu dana kasnije adaptiran je u Oscarom nagrađen film.
Veliki Gatsby (The Great Gatsby)
Roman Veliki Gatsby često se smatra jednim od najboljih uvoda u analitičko čitanje književnosti (što znači da ste ga možda čitali u školi).
Radnja se odvija u New Yorku 1920-ih i prati priču Nicka Carrawaya, mladog čovjeka koji se sprijateljuje s tajanstvenim bogatašem Jayem Gatsbyjem. Roman pruža uvid u razdoblje doba jazza u SAD-u i istodobno kritizira ideju “američkog sna”.
Možda najpoznatiji aspekt romana je njegova naslovnica – plavo nebo s očima koje prodorno gledaju, što je simbol ponavljan i unutar same priče.
Sto godina samoće (One Hundred Years of Solitude)
Najpoznatije djelo kolumbijskog pisca Gabriela Garcíje Márqueza, Sto godina samoće, objavljeno je 1967.
Roman prati sedam generacija obitelji Buendía i povijest izmišljenog grada Macondo, od njegovog osnutka do propasti. U ovom djelu Márquez majstorski koristi magični realizam, kombinirajući svakodnevne događaje s natprirodnim elementima.
Roman je osvojio brojne nagrade i pridonio tome da Márquez 1982. dobije Nobelovu nagradu za književnost.
Prolaz u Indiju (A Passage to India)
Ovaj roman E.M. Forstera, objavljen 1924., inspiriran je autorovim putovanjima u Indiju.
Priča prati muslimanskog liječnika Aziza, njegovog prijatelja Cyrila Fieldinga i Engleskinju Adelu Quested, koja ga lažno optužuje za napad. Ova lažna optužba dodatno produbljuje napetosti između Indijaca i britanskih kolonizatora.
Roman slovi kao jedno od najvažnijih djela engleske književnosti zbog izuzetnih opisa indijske prirode i kulture te kritike kolonijalizma.
Nevidljivi čovjek (Invisible Man)
Ne smije se brkati s istoimenom SF novelom H.G. Wellsa!
Ovaj roman iz 1952. godine, kojeg je napisao Ralph Ellison, priča je o mladiću koji vjeruje da je društveno “nevidljiv” zbog svoje boje kože.
Roman istražuje teme identiteta, rasizma i diskriminacije u američkom društvu te je poznat po eksperimentalnom stilu pisanja.
Za ovo djelo Ellison je osvojio Nacionalnu nagradu za fikciju 1953. godine.
Don Quijote (Don Quixote)
Ovaj legendarni roman Miguela de Cervantesa, prvi put objavljen 1615., smatra se jednim od najutjecajnijih književnih djela svih vremena.
Priča prati Alonsa Quijana, koji se proziva Don Quijote de la Mancha i kreće u potragu za viteškim idealima.
Roman je toliko značajan da je iz njega nastao i izraz quijotski, što opisuje nekoga tko je idealističan do apsurda.
Voljena (Beloved)
Roman Beloved iz 1987. godine, djelo slavne spisateljice Toni Morrison, istražuje posljedice ropstva u Americi kroz priču o bivšoj robinji Sethe, koja je pobjegla iz zatočeništva u Ohio 1873.
Radnja se vrti oko Setheine traume zbog ubojstva vlastitog djeteta kako bi ga spasila od ropstva. Njezina prošlost oživljava kroz pojavu tajanstvene žene po imenu Beloved, koja simbolizira duh njene preminule kćeri.
Roman je snažno odjeknuo zbog svoje duboke analize psiholoških posljedica ropstva, važnosti obitelji i zajednice u procesu iscjeljenja. Osvojio je Pulitzerovu nagradu za fikciju 1988. godine.
Gospođa Dalloway (Mrs. Dalloway)
Virginia Woolf, jedna od najvažnijih modernističkih autorica, napisala je roman Gospođa Dalloway 1925. godine.
Radnja se odvija u jednom danu u životu britanske aristokratkinje Clarisse Dalloway, dok se priprema za zabavu koju organizira. No, radnja je mnogo dublja od samog pripremanja – roman istražuje misli i sjećanja glavne junakinje te psihološke učinke Prvog svjetskog rata.
Korištenjem tehnike struje svijesti, Woolf je stvorila jedno od najutjecajnijih modernističkih djela.
Sve se raspada (Things Fall Apart)
Roman Things Fall Apart iz 1958. godine jedno je od najpoznatijih djela afričke književnosti i remek-djelo postkolonijalne književnosti.
Napisao ga je nigerijski autor Chinua Achebe, a roman prati život Okonkwa, vođe plemena Igbo, koji pokušava održati tradiciju svog naroda u vremenu dolaska britanskih kolonizatora.
Roman je izuzetno važan jer pruža afričku perspektivu na kolonijalizam, što je bio rijedak slučaj u tadašnjoj književnosti. Danas se često čita u školama diljem svijeta kao dio kurikuluma svjetske književnosti.
Jane Eyre
Roman Jane Eyre, objavljen 1847. godine, jedno je od najpoznatijih djela Charlotte Brontë.
Glavna junakinja, Jane Eyre, kreće od siromašne i nesretne mladosti do postizanja neovisnosti i osobnog uspjeha.
Roman je poseban jer je u vrijeme objavljivanja bio revolucionaran u prikazu ženske individualnosti. Brontë je knjigu prvotno objavila pod pseudonimom Currer Bell kako bi sakrila svoj spol, budući da su žene pisci tada bile rijetkost.
S Jane Eyre, roman je uveo novu vrstu junakinje – samostalnu i emotivno snažnu ženu, koja je inspirirala generacije čitatelja.
Boja purpura (The Color Purple)
Roman The Color Purple iz 1982. godine, autorice Alice Walker, postao je jedno od najvažnijih djela američke književnosti.
Radnja prati život mlade Afroamerikanke Celie, koja prolazi kroz godine zlostavljanja, rasizma i rodne diskriminacije. Roman je napisan u epistolarnom stilu – kroz pisma koja Celie piše Bogu i svojoj sestri Nettie.
Ovo dirljivo djelo bavi se temama seksualnog zlostavljanja, obiteljskog nasilja, feminizma i LGBTIQ+ identiteta.
Roman je osvojio Pulitzerovu nagradu za fikciju i Nacionalnu književnu nagradu, a 1985. godine Steven Spielberg ga je adaptirao u film s Whoopi Goldberg i Oprah Winfrey u glavnim ulogama.
Zaključak
Ovih 12 romana obilježilo je povijest književnosti na različite načine – bilo kroz inovativne stilove pisanja, snažne poruke ili društvene promjene koje su potaknuli.
Od klasika ruskog realizma (Anna Karenjina), preko afroameričkih priča o identitetu (Nevidljivi čovjek, Boja purpura), pa sve do magičnog realizma iz Latinske Amerike (Sto godina samoće), svaki od ovih romana predstavlja neizostavno književno iskustvo.
Ako volite književnost, ovi naslovi bi svakako trebali biti na vašem popisu za čitanje! 📚